Your Circle plan has expired. Please renew your subscription to access your community.

Ismail Ozdemir

Tarım ve Gıda Platformu
20 yılı aşkın pazarlama, reklamcılık ve danışmanlık kariyeri sonrasında hayatını Türk tarım ve gıda ekosistemini dünyada saygın ve lider konuma getirmeye adayan bir toprak, doğa ve Anadolu elçisiyim.

"Bu domates kokmuyor demek, bu domatesin içindeki fenolik, antioksidan maddeler az demektir. Hızlı yetiştirilen ve aşırı büyütülen ürünlerde besleyicilik kaybolur." Ali Mesut Mars

"Toprak, canlı, yaşayan bir oragnizmadır. Onun varlığına ve ihtiyaçlarına saygı duyarak ve dikkat ederek kullanmamız şarttır" Kamil Okyay Sındır

"Ben küçük ölçekli bir çiftçiyim. Her yıl ne ekeceğime 3 kişi karar veriyoruz: Ben, keyfim ve kahyam. Tarımsal üretimin, politikasız ve plansız sürdürülebilir olmadan yürümesi imkansız. Tarım bakanlığı bağımsız olmalı." Orhan Kökten
Bizim yediğimiz endüstriyel maya ile üretilen beyazlatılmış un ile yapılan ekmek, ile geleneksel ekşi maya ekmek arası fark çok büyük. Bizim yediğimiz, hızlı fermente edilen ekmek, ekmek değildir.  Çağrı Çiğdem Bora


"Kimyasal gübe diye bir şey yoktur, onun adı zehirdir." Mehmet Tülüce 
Sevgili Yasin,
Öncelikli olarak Türkiye'deki üreticilere ulaşmadan, o işin ticaretini yapmakta anlamlı bir kar marjı var mı bakmanda fayda var. Öncelike satmayı planladığın ürünlerin neden satacağını düşündüğü ile ilgili analizlerinin ne kadar tutarlı yaptığın önemli. Hem ihracat hem de e-ihracat (ne kadar tutara kadar gümrük vergisiz ürün satılabiliyor Türkiye'den) için İsviçre - Türkiye arası maliyetler olan, gümrük, lojistik maliyetleri 1) google'layarak, veya ilgili İsviçre bakanlığının sitesinden öğrenmen (İngiltere'de açıkça yazar devletin sitesinde) 2) bir gümrükleme hizmet sağlayıcı ve lojistik şirketi ile bu maliyetler için görüşmeni öneririm. Shipentegra gibi biraz pahalı da olsa uçtan uca e-ihracat sözümleri sunan lojistik şirketleri de var. Bir çok cevap için akılcı google'lamak yeterli.
Ürünleri bilmeden daha detaylı yönlendirmeler yapmak zor ancak profesyonel anlamda öğrenmek için en iyi online olarak bulacağın ihracat ve e-ihracat eğitimlerinden birine katılmak olur.
Dış Tİcaret Müsteşarlığı'nın yurtdışında Türk ürünlerini satarken haradığın reklam, fuar, pazar analizi satın alma gibi maliyetlere %50 seviyesinde destekleri var. Üretici isen %60'a kadar çıkıyor.
Kastın, Amazon ve Ebay gibi sitelerde ürün satmak ise, bununla ilgili her ne kadar çok dolandırıcı olsa da iyi eğitimler de var. Hızla konuyu kavramanı sağlarlar. Pazaryerleri üzerinde ürün satarken de, ürünün yapısına göre e-ihracat ile başlaman çok pratik bir ısınma deneyimi olabilir.

Bazı linkleri buraya da bırakıyorum: https://webrazzi.com/2017/11/13/4-maddeyle-e-ihracat-nasil-yapilir/
https://www.ticimax.com/blog/e-ihracat-nasil-yapilir
https://shipentegra.com/blog/ 
 Yasin Özyurt  Hemen seni yarın arayacağım. Kısa bir bilgilendirme yapalım. Seninle içerik üretiminde ve İsviçre'deki satış noktası olan Türk iş insanlarını listeleme konusunda hemen işe girişebiliriz.