Kazim Tug

Olive oil producer... Fresh, dry and frozen food trader.
Consultant. Farmer in Seferihisar - organic countryside of Izmir. Olive oil producer. Founder of #olivapuella and #ikikizciftligi, dedicated to my two lovely daughters. Natural agricultural products trade: fresh, dry and frozen food. #scubadiving :)

Anatolian Uluslararası Zeytinyağı Yarışması: Anatolian IOOC 2021

Anadolu'nun kadim topraklarında düzenlenen ilk uluslararası zeytinyağı kalite yarışması. 

Ülkemiz için çok anlamlı bir etkinlik olacak.  Covid döneminde bir kısıtlama olmadığı takdirde Nisan 2021'de gerçekleşmesi bekleniyor. Bkz.
https://www.anatolianiooc.com

Bu yarışmaya ev sahipliği yapabiliyoruz çünkü uluslararası alanda artık bir ağırlığımız var. Ülke puanımız, özellikle EVOO Dünya Sıralaması 2020'de çok ciddi bir artış gösterdi, toplam 361 ödül ile 4. sırada yer aldık (ilk 3 ülke İtalya, İspanya, Yunanistan) Bkz. http://www.evooworldranking.org/_EN/index.php

Önce kalite! Kaliteden ödün vermez isek, etkin bir süreç yönetimi ile zeytinyağlarımız uluslararası yarışmalarda ödül alıyor. Ödüllü markalarımız tescilleniyor, böylelikle global pazarda yer alma sürecinde avantajı sağlamış oluyor.

Yarışmaya katılacak tüm markalarımıza başarılar diliyoruz.
Like Comment

Markalaşmada Coğrafi İşaretin Önemi: Milas/Aydın ve Memecik Zeytinyağı'nın Öyküsü

Hepimizin aklına markalaşma deyince tekil bir marka-logo altında bir ürün grubunun toplanması geliyor.
 
Oysa belirgin niteliği, ünü ve diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu bir bölge ile özdeşleşmiş zeytinyağlarımızın Coğrafi İşaret ile tescillenmesi, bir çok üreticiyi ve markayı aynı şemsiye altında birleştirebilir. Birlikten kuvvet doğar, sürdürülebilir bir kalite anlayışı ve dış pazarlarda fırsat yaratır.
 
Ülkemizin bu alanda öncü girişimi:
Milas Sanayi ve Ticaret Odası, Aydın Ticaret Borsası ve Aydınlı üreticiler çok önemli bir başarıya imza attılar:

Memecik Zeytinyağı
Avrupa Birliği’ne başvurusu, 2017 yılında Milas Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapıldı. AB’nin ilgili komisyonunda kabul edilerek Aralık 2020'de  “Milas Zeytinyağı” AB’nin coğrafi işaretli ürünleri arasına girdi.

Yirmiye yakın üretici, tescilli markanın verdiği gururla kendi ürünlerini daha da güçlü pazarlama avantajı elde etti. Darısı tüm üreticilerin başına. Like Comment

Mutfaktaki Mucize: Zeytinyağı - Zeynep Delen Nircan

Ege'de Atölye'nin Kurucusu ve Sabancı Üniversitesi öğretim görevlisi Zeynep Delen Nircan Medyascope.tv'nin "Meraklısına Bilim" programına konuk oldu. 
Konu "Mutfaktaki Mucize – Zeytinyağı" idi. 13 Aralık  2018
Soluksuz izleyeceğiniz bu keyifli programa aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=Ny2GI0Zn_mI
Like Comment